В 1032 року князь Ярослав Мудрий заснував місто-фортецю Корсунь, яке стало на шляху агресивних кочовиків, а річка Рось була природною перешкодою ворогам.
Волелюбні жителі Корсуня і навколишніх сіл брали участь у козацько-селянських повстаннях кінця 16 - початку 17 століття. Тут у 1648 році війська Б. Хмельницького перемогли одну із перших битв з польською шляхтою за визволення України. Корсунці брали участь у визвольній боротьбі на Правобережній Україні під проводом Семена Палія, а пізніше – в гайдамацькому русі і повстанні Коліївщина 1768 року. Майже через 300 років потому тут був епіцентр Корсунь-Шевченківської операції, яка увійшла в історію Великої Вітчизняної війни як "Сталінград на Дніпрі".
В 1994 році на базі комплексу пам'яток історії, культури і природи міста Корсунь-Шевченківського створено Державний історико-культурний заповідник, який розкинувся на площі понад 100 гектарів.
Палацовий комплекс Лопухіних-Демидових (1789 р.), зведений у стилі неоготики, де зараз знаходиться музей історії Корсунь-Шевченківської битви та історичний музей.
В Корсуні неоодноразово бував Тарас Шевченко, в 1859 році, приїджаючи до свого троюродного брата та свояка. Прогулюючись алеями парку, Т.Шевченко милувався прекрасною парковою архітектурою та робив замальовки. Біля палацу стоїть пам"ятник Кобзареві.
В історичному музеї міститься багата експозиція, що розповідає про історію Корсунщини від найдавніших часів до сьогодення. Тут знаходиться цікава діорама "Антикріпосне повстання 1855 року на Корсунщині", а також інтер"єр селянської хати 20 століття. Під час Великої Вітчтзняної війни в 1944 році на території Корсунщини відбулася маштабна наступальна операція радянських військ, яка завершилася оточенням і повним розгромом німецьких угрупувань. Ще в 1945 році тут відкрито музей історії Корсунь-Шевченківської битви. Картинна галерея, яка розміщена в 14 залах музею має близько 500 творів батального живопису, скульптури, графіки, сучасного образотворчого мистецтва.